TOEFL Junior®: certyfikat z języka angielskiego dla uczniów szkół językowych, gimnazjalistów i licealistów

Czym jest certyfikat TOEFL Junior®?

TOEFL Junior® to międzynarodowy certyfikat z języka angielskiego przeznaczony dla uczniów szkół językowych, gimnazjalistów i licealistów. Jest skierowany do osób na poziomach od podstawowego (A2) do średniego wyższego (B2).
TOEFL Junior® to miernik biegłości językowej i postępów w nauce. Co więcej TOEFL Junior® jest odpowiedni dla środowiska nauczania młodzieży, w kontekście sprawności szkolnych i kontaktów międzyludzkich, sprawdza stopień biegłości w posługiwaniu się językiem praktycznym w środowisku  szkolnym jak i codziennym życiu uczniów. Egzamin odpowiedni dla osób, które planują wykorzystać język angielski, kontynuując naukę w zagranicznych liceach jak i gimnazjach i uczniów, którzy w przyszłości planują podejść do egzaminu TOEFL iBT®, umożliwiającego podjęcie studiów na zagranicznych uczelniach.

TOEFL Junior® to przede wszystkim:

 • Międzynarodowy egzamin nastawiony na praktyczną umiejętność posługiwania się językiem angielskim w szkołach i w anglojęzycznym środowisku.

 • Egzamin sprawdzający znajomość języka angielskiego, skupiając się na jego praktycznych zastosowaniach.

 • Egzamin określający poziom biegłości językowej motywujący do dalszego rozwijania umiejętności.

 • Egzamin, który ocenia na skali punktowej, dlatego też nie można go "oblać". Wynik to pomiar umiejętności kandydata na precyzyjnej i obiektywnej skali.

 • Pozwala na otrzymanie wyników, maksymalnie w 10 dni roboczych.

 • Zdający otrzymuje Raport Wyników z opisem wykazanych podczas testu umiejętności językowych oraz interpretacją wyniku punktowego.

 • Do raportu wyników egzaminu jest dołączony oddzielny raport, tzw. Lexile® Measures report.

 • Cenny dodatek do portfolio uczniów.

Format egzaminu TOEFL Junior®

Sekcje egzaminu

Czas

Liczba pytań

Rodzaje zadań

Punktacja

Listening Comprehension

35-40 minut

42 zadania

Krótkie, a także rozbudowane wypowiedzi i dialogi

200-300

Reading Comprehension

50 minut

42 zadania

Umiejętność czytania i rozumienia tekstów w kontekście nauki szkolnej i poza szkolnej

200-300

Language Form and Meaning

25 minut

42 zadania

Rozpoznawanie i właściwe używanie struktur gramatycznych i słownictwa; wybór wyrazu/formy odpowiedniego dla danego kontekstu

200-300

Egzamin TOEFL Junior® jest egzaminem w wersji papierowej (paper-and-pencil format) i składa się z 3 sekcji: Listening Comprehension, Language Form and Meaning oraz Reading Comprehension.

Skala ocen opiera się na liczbie punktów w przedziale od 600 do 900.

Egzamin składa się ze 126 pytań i trwa ok. 110 minut.

Jak przebiega TOEFL Junior®?

Listening Comprehension – w tej sekcji znajdziemy nagrania w kontekście szkolnym, typowym dla młodzieży jak i w kontekście codziennego życia uczniów, rozumienie przekazu, głównych informacji i wyciąganie wniosków.  Pytania odnoszą się do zróżnicowanych wypowiedzi, dialogów i monologów w języku angielskim. Co więcej, uczeń wykazuje się umiejętnością przyswajania wiedzy, uczenia się w języku angielskim.

 • Krótkie wypowiedzi i dialogi (32-34 zadań)

 • Rozbudowane wypowiedzi, dialogi (6-8 zadań)

 • 42 pytania

 • 35-40 minut

Reading Comprehension – sprawdza umiejętność czytania i rozumienia tekstów w kontekście nauki szkolnej. Teksty obejmują takie obszary tematyczne jak np.: sztuka, nauka, społeczeństwo. Ponadto sekcja ta sprawdza umiejętność czytania i rozumienia tekstów w kontekście pozaszkolnym np.: korespondencja (wiadomości email, listy), broszury, reklamy, harmonogramy.

 • Zróżnicowane teksty (łącznie 5, każdy tekst: 200-350 słów)

 • 42 pytania

 • 50 minut

Language Form and Meaning – sekcja ta ocenia kluczowe umiejętności językowe tj. rozumienie gramatyki i słów w kontekście, a także rozpoznawanie i właściwe używanie struktur gramatycznych oraz słownictwa w kontekście.

 • Ćwiczenia gramatyczne, wybór wyrazu/formy odpowiedniego dla danego kontekstu

 • 42 pytania

 • 25 minut

Raport Wyników TOEFL Junior® i Lexile® Measure

Wyniki egzaminu TOEFL Junior® są przedstawione w postaci punktów na skali i opisu umiejętności językowych typowych dla zdających, którzy osiągnęli określoną liczbę punktów. Punkty nie są odejmowane za błędne odpowiedzi.

Wyniki egzaminu TOEFL Junior®:

 • Listening Comprehension: 200-300 punktów

 • Reading Comprehension: 200-300 punktów

 • Language Form and Meaning: 200-300 punktów

W sumie: 600-900 punktów.

Do raportu wyników egzaminu TOEFL Junior® jest dołączony tzw. Lexile® Measures.

Najlepszym sposobem by poprawić umiejętność czytania w języku angielskim jest po prostu czytanie. Jednak znalezienie odpowiedniej książki do ćwiczeń może być problematyczne. Bez adekwatnej pomocy, uczniowie mogą dobrać książkę, która prawdopodobnie będzie za trudna lub za łatwa. Może to spowolnić proces uczenia się.

Lexile® Measures wskazuje umiejętności czytelnika oraz stopień trudności książek na tej samej skali. Każdy raport wyników egzaminu TOEFL Junior® zawiera skalę Lexile® Measures, która może być użyta w celu znalezienia książek na adekwatnym poziomie do umiejętności czytelnika. Umożliwia to  dalszy rozwój kompetencji językowych.

Znając poziom Lexile® ucznia, eliminujemy wszelkie wątpliwości w doborze odpowiedniej książki. Tysiące książek jest zaklasyfikowanych wg. Lexile® Measures, a jeszcze więcej jest ocenianych każdego dnia.

Egzamin TOEFL Junior® i poziomy Rady Europy (CEFR)

TOEFL Junior® (600-900 pkt)

A2

B1

B2

Listening

225-245

250-285

290-300

Reading

210-245

250-275

280-300

Language Form and Meaning

210-240

245-275

280-300

Warto dodać, że poziomy Rady Europy i zakres kompetencji językowych jest zależny od grupy wiekowej, dlatego np. poziom kompetencji określony jako B2 dla ucznia gimnazjum, nie będzie pokrywać się z poziomem kompetencji określonym jako B2 u osoby dorosłej.

TOEFL Junior® uznanie

Egzamin TOEFL Junior® cieszy się ogromną popularnością w krajach anglojęzycznych w szkołach językowych, gimnazjach oraz liceach. Egzamin jest aktualnie dostępny w ponad 25 krajach, a wkrótce dotrze do pozostałych państw na całym świecie.

Wzór certyfikatu

toefl-junior-certyfikat-wzor

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.